Korisna svojstva đumbira, dragocenog korena za organizam

Đumbir (Zingiber officinalis) je tropska višegodišnja biljka koja pripada porodici Zingiberaceae, u koju spada i kurkuma, a raste u toplim podnebljima. Poreklom je iz jugoistočne Azije, ali je rasprostranjena i uzgaja se u mnogim zemljama, poput Kine i Indije. Njegov dolazak u Evropu dogodio se pre mnogo vekova, zahvaljujući trgovini sa Istokom: već u vreme Grka i Rimljana, zapravo, bio je cenjen i korišćen, kako zbog svojih korisnih svojstava, tako i zbog svog oštrog i aromatičnog ukusa.

Deo koji se obično konzumira kao začin je koren koji izgleda kao kvrgavi gomolj odnosno krtola. U zavisnosti od toga čemu je namenjen, u prodaji možemo da ga nađemo svežeg, koji može da se iseče na tanke kriške ili renda, ili u prahu, odnosno osušenog: možemo da ga dodajemo u jela od mesa ili ribe, da ga koristimo za pripremu poslastica, biljnih čajeva i likera.

U ovom članku ćemo videti koje su nutritivne karakteristike đumbira, prednosti njegovog konzumiranja i nekoliko saveta o njegovoj upotrebi.

 

NUTRITIVNE VREDNOSTI ĐUMBIRA

Đumbir je namirnica bez holesterola, sa prilično niskim kalorijskim unosom (oko 80 kcal na 100 grama). Bogat je vitaminima i mineralima, posebno vitaminima A, B, C, kalcijumom, gvožđem i magnezijumom.

Hajde da vidimo šta đumbir sadrži sa nutritivne tačke gledišta:

  • 0,8 g masti;
  • 13 mg natrijuma;
  • 415 mg kalijuma;
  • 18 g ugljenih hidrata;
  • 1,8 g proteina.

 

ĐUMBIR I KORISNA SVOJSTVA ZA NAŠE ZDRAVLJE

Od davnina, đumbir se koristi i u kuhinji i kao prirodni lek. Nekoliko studija je tokom godina istraživalo njegova svojstva kako bi se bolje razumelo da li su koristi povezane sa njegovom potrošnjom stvarne. U stvari, tačno je da su neka od njegovih jedinjenja, nazvana gingeroli, odlični antioksidansi, antimikrobni agensi i deluju antiinflamatorno odnosno protivupalno, i stoga mogu da konkretno pomognu u ublažavanju artritisa, upala i infekcija. Mnoga istraživanja su se takođe fokusirala na potencijal ove namirnice u prevenciji raka, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema.

Hajde da saznamo detaljnije koja su korisna svojstva đumbira.

Đumbir deluje protiv mučnine
Koren đumbira se od davnina koristio za borbu protiv mučnine: u Kini je, na primer, bio lek za morsku bolest kod mornara. Postoje naučni dokazi o njegovom delovanju protiv mučnine, kako kod pacijenata koji moraju da se podvrgnu hemioterapiji, što je podvukao AIRC u vodiču za ishranu tokom lečenja, tako i kod trudnica i protiv mučnine izazvane vožnjom.

Đumbir pomaže procesu varenja
Đumbir podstiče varenje pomažući organizmu da izbaci gasove koji se formiraju u crevnom traktu, što potvrđuju neke studije. Takođe se čini da ima blagotvorno dejstvo na tripsin i lipazu pankreasa, dva enzima koji doprinose funkcijama digestivnog sistema. Postoje istraživanja koja potvrđuju korisnost đumbira u prevenciji ili ublažavanju opstipacije (zatvora), zahvaljujući delovanju koje pomaže peristaltici (pokretljivosti creva).

Da li đumbir deluje protiv prehlade?
Postoje neki naučni dokazi o korisnim svojstvima svežeg đumbira u zaštiti respiratornog sistema i, uopšteno govoreći, u njegovoj sposobnosti da se bori protiv prehlade i gripa. Međutim, ovo su studije koje su uzele u obzir veoma ograničene uzorke populacije; stoga ova tema ostaje za dalje istraživanje.

 

KAKO TREBA KORISTITI ĐUMBIR U KUHINJI

Koren đumbira sadrži esencijalna ulja koja ga čine aromatičnim i daju mu tipičan blago ljutkasti ukus, koji mnogo vole oni koji biraju ovaj sastojak u kuhinji. Upotreba može da bude raznovrsna: svež đumbir, koji mora da se opere i oljušti ljuštilicom za krompir, može da se iseče na sitne komade i kuva u vodi kako bi se dobio prijatni napitak, u koji bi trebalo dodati malo meda. Osim toga, đumbir može da se sitno izrenda ili iseče i doda u jela, kao što su čorba od šargarepe, krem od leblebija, ćufte od kinoe, ali i tatar biftek od mesa ili ribe. Ovaj koren je u prodaji i u obliku kandiranog voća, koje lako može da se napravi kod kuće, ali ga treba oprezno konzumirati zbog prisustva šećera.

Naposletku, đumbir u prahu je idealan za pripremu ukusnih biskvita.

Čuvanje đumbira
Svež đumbir je prilično izdržljiv i čuva se dva do tri dana na sobnoj temperaturi, u prozračnoj korpi za voće ili na tanjiru. Međutim, ukoliko ne nameravate da ga upotrebite u kratkom roku ili ste kupili veće količine, možete da ga držite u frižideru, neopranog i neoljuštenog, u zatvorenoj kesi (kao, na primer, onima sa patent zatvaračem) ili u hermetički zatvorenoj posudi. Na ovaj način će trajati najmanje nekoliko nedelja, ali je dobra ideja da povremeno proveravate da li ima buđi i bacite koren ukoliko omekša. Osim toga, neoljušten i isečen na komade, đumbir može da se zamrzne na nekoliko meseci.

Đumbir u prahu, međutim, mora da se potroši do isteka roka upotrebe označenog na pakovanju.



    Prijavite se na naš newsletter

    DA LI POSTOJE KONTRAINDIKACIJE ZA KONZUMIRANJE ĐUMBIRA?

    Pre svega, trebalo bi zapamtiti da je bolje ne uzimati više od 10-20 grama svežeg đumbira dnevno, odnosno 3-4 g đumbira u prahu.

    U nekim slučajevima je takođe preporučljivo potražiti savet lekara pre uzimanja ovog korena, jer neki stručnjaci veruju da može da ima interakcije sa lekovima koji sprečavaju zgrušavanje krvi (antikoagulansima). Štaviše, u slučaju suplemenata na bazi đumbira, uvek je poželjno da se proceni njihov unos sa izabranim lekarom ili nutricionistom, koji će moći da posavetuje pacijenta o svakom aspektu ishrane.

    Da biste dobro i kvalitetno živeli i provodili spokojno svaki dan, ishrana je veoma važna, kao i fizička aktivnost. Ipak, ne smete da zaboravite da držite pod kontrolom svoje zdravlje, kroz periodične kontrolne preglede i analize i konsultacije sa lekarima specijalistima. Neke osiguravajuće kompanije, kao što je UniSalute, nude personalizovane zdravstvene polise zasnovane na specifičnim potrebama koje mogu da se kupe online u samo nekoliko klikova. Da li ste ikada razmišljali o tome?

     

    Ostali izvori:

    medicalnewstoday.com
    urmc.rochester.edu