Opadanje kose u jesen: uzroci i sredstva za prevenciju / lečenje
KADA LIŠĆE NIJE JEDINO ŠTO OPADA
Osim promene temperature i dana koji su sve kraći, jesen sa sobom nosi i prilično uobičajenu pojavu: pojačano opadanje kose.
Mnogi ljudi primećuju više dlaka na svom češlju, pod tušem ili na jastuku, što može da izazove zabrinutost.
Ali da li je zaista vreme za uzbunu? U ovom članku Vas pozivamo da otkrijete uzroke ovog fenomena i šta može da se učini kako bismo se sa njim izborili.
ZAŠTO U JESEN OPADA KOSA?
Gubitak kose je prirodan i kontinuirani proces. Procenjuje se da u proseku gubimo između 50 i 100 vlasi dnevno.
Međutim, tokom smene godišnjih doba, posebno u jesen, ovaj broj može da se poveća. U ovom slučaju možemo da kažemo da je reč o telogenom efluvijumu.
Postoji nekoliko glavnih uzroka ovog pojačanog opadanja kose tokom smene godišnjih doba
- Životni ciklus kose
Svaka vlas kose ima svoj životni ciklus, koji uključuje fazu rasta, fazu mirovanja i fazu opadanja. U jesen, veći broj vlasi ulazi u fazu mirovanja i opada.
- Klimatske promene
Izloženost ultravioletnim zracima ranije tokom leta, jesenji vetrovi sa nižim temperaturama i manje sati svetlosti mogu da utiču na proizvodnju hormona, opterećujući kosu i ubrzavajući njen životni ciklus.
- Način ishrane
Ishrana sa malo hranljivih materija neophodnih za zdravlje kose, kao što su gvožđe, cink i vitamini B, može da doprinese gubitku kose.
- Stres
Psihofizički stres, čest u jesen, može negativno da utiče na cikluse rasta i razvoja kose.
KOLIKI BROJ OPALIH VLASI DNEVNO JE NORMALAN
Dakle, normalno je gubiti određenu količinu kose svakoga dana.
Opadanje kose se smatra preteranim kada je reč o više od 100 vlasi dnevno i kada je primetno proređivanje.
Ukoliko opadanje kose prate i drugi simptomi, kao što su svrab, crvenilo vlasišta ili uporna perut, preporučljivo je konsultovati dermatologa.
JEDNOSTAVNI TEST
Da biste shvatili da li je opadanje kose u Vašem slučaju prekomerno, možete da uradite jednostavni test: obuhvatite šakom pramen kose i nežno ga povucite. Ako vam je u ruci ostalo više od pet ili šest dlaka, to bi mogao da bude znak koji ne treba potcenjivati.
Грешка: Образац за контакт није пронађена.
KAKO SE BORITI PROTIV OPADANJA KOSE UZROKOVANOG SMENOM GODIŠNJIH DOBA
Postoji nekoliko strategija koje možete da usvojite za borbu protiv opadanja kose u jesen i održavanje kose zdravom i jakom.
- Nežna nega: izbegavajte agresivne tretmane kao što su farbanje, beljenje i ispravljanje previše često. Koristite nežne namenske šampone i balzame za kosu sklonu lomljenju.
- Uravnotežena ishrana: vodite računa da Vam ishrana bude bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama, mahunarkama i proteinima. Ove namirnice obezbeđuju hranljive materije potrebne za rast kose.
- Suplementi: u nekim slučajevima može da bude korisno dopuniti ishranu gvožđem, cinkom i vitaminima B grupe, uvek uz savet lekara.
- Masaže vlasišta: masaže stimulišu cirkulaciju krvi i podstiču oksigenaciju folikula dlake.
- Prirodna lekovita sredstva: neka esencijalna ulja, kao što su ruzmarin i lavanda, mogu da pomognu u jačanju kose i stimulaciji njenog rasta.
- Upravljanje stresom: upražnjavajte opuštajuće aktivnosti kao što su joga, meditacija ili sport da biste smanjili stres i unapredili opšte blagostanje.
REČNIK POJMOVA
- Melatonin: hormon koji reguliše ciklus spavanja i buđenja, a proizvodi ga pinealna žlezda (epifiza).
- Serotonin: neurotransmiter uključen u regulaciju raspoloženja, apetita i sna.
- Cirkadijalni ritam: biološki ciklus koji se ponavlja svaka 24 sata i reguliše brojne fiziološke procese, kao što su san i budnost.
- Sezonski afektivni poremećaj, SAD (Seasonal Affective Disorder): oblik depresije povezan sa smenom godišnjih doba.
- Narkolepsija: poremećaj sna koji karakteriše prekomerna pospanost tokom dana i iznenadni napadi sna.
- Apneja u snu: prekid disanja tokom spavanja.
Izvori: