PREVENCIJA, DIJAGNOZA I TERAPIJA, ZDRAVLJE MUŠKARACA
Cistitis je jedno od najčešćih zapaljenja mokraćne bešike i urinarnog trakta. Nastaje kada bakterije uđu u bešiku kroz uretru (mokraćni kanal), odakle izlazi urin. Iako je ova vrsta bakterijske infekcije mnogo češća kod žena – zbog blizine anusa i uretre u ženskoj anatomiji – i muškarci mogu povremeno da pate od cistitisa. Međutim, retkost ovog stanja kod muškaraca otežava otkrivanje i takođe ima tendenciju da se potcenjuje. U narednim paragrafima ćemo saznati više o simptomima muškog cistitisa, razumećemo zašto može da se javi i kod muškaraca i kako treba lečiti ovu dosadnu upalu.
ŠTA JE CISTITIS?
Bilo da je reč o ženama ili muškarcima, definicija cistitisa se ne menja: to je infekcija mokraćne bešike koja se javlja kada je bešika u stanju upale. U većini slučajeva uzrok cistitisa je infekcija urinarnog trakta koja, kao što smo pomenuli, nastaje kada bakterije uđu u bešiku ili uretru i počnu da se razmnožavaju. Ovo ne mora nužno da se dogodi sa bakterijama koje dolaze iz spoljašnje sredine, već do infekcije bešike može da dođe i kada bakterije koje su prirodno prisutne u organizmu izgube svoju normalnu ravnotežu, što dovodi do infekcije i posledično upale. Međutim, cistitis nije uvek posledica infekcije. Na primer, čak i neki lekovi – kao što su oni koji se koriste tokom hemioterapije – ili posebno invazivni proizvodi za ličnu higijenu mogu da izazovu zapaljensko stanje.
SIMPTOMI MUŠKOG CISTITISA
Među simptomima cistitisa ne postoje značajne razlike kada je reč o polovima. U stvari, čak i kod muškaraca ova dosadna upala se ispoljava kroz:
- čestu potrebu za uriniranjem, čak i odmah nakon pražnjenja bešike;
- peckanje ili bol prilikom uriniranja;
- učestalo uriniranje;
- otežano uriniranje.
U prisustvu ozbiljnije akutne infekcije urinarnog trakta, cistitis može da izazove:
- urin sa tragovima krvi;
- zamućen ili urin koji ima neprijatan miris;
- nelagodnost u predelu karlice;
- groznicu;
- umor i iscrpljenost.
U prisustvu ovih simptoma preporučljivo je da se odmah obratite svom lekaru da biste razumeli kako da odmah pristupite lečenju upale, pre eventualnog pogoršanja.
ŠTA UZROKUJE NASTANAK MUŠKOG CISTITISA?
Čak i u pogledu uzroka ove infekcije, ne postoje značajne razlike između muškog i ženskog pola. Uopšteno uzevši, postoje različite vrste cistitisa, svaka sa različitim uzrocima:
- Bakterijski cistitis, uzrokovan bakterijskom infekcijom.
- Intersticijalni cistitis. Takođe poznat kao sindrom bolne bešike, odnosi se na dugotrajno zapaljenje bešike. Mnogo je češći kod žena, ali svakako može da utiče i na muškarce.
- Cistitis izazvan lekovima. Urinarni sistem pomaže u uklanjanju toksina i svih drugih neželjenih supstanci. Isfiltrirani ostaci nekih lekova mogu da dovedu do zapaljenja bešike dok se izbacuju iz organizma kroz ovaj važan organ. Kao što smo prethodno pomenuli, ovo je posebno uobičajeno kod lekova za hemioterapiju.
- Radijacioni cistitis. Terapija zračenjem karličnog regiona takođe može da izazove upalu bešike.
- Cistitis koji potiče od stranog tela. Korišćenjem katetera u uretri tokom dužeg perioda mogu da se unesu zarazne bakterije ili ošteti uretralno tkivo, što čini osobu podložnijom infekcijama.
- Hemijski cistitis. Izlaganje određenim supstancama koje se nalaze u proizvodima koji se svakodnevno koriste, kao što su jaki mirisi i veštački sapuni ili šamponi, može da izazove alergijske reakcije i upale.
KOJI SU FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK MUŠKOG CISTITISA?
Kao što smo već objasnili, manje je verovatno da će muškarci razviti cistitis u odnosu na žene, zahvaljujući anatomiji muškog reproduktivnog sistema. Muška mokraćna cev je, u stvari, duža, što znači da će bakterije morati da pređu znatno veću udaljenost pre nego što stignu do bešike.
Međutim, postoji nekoliko faktora koji mogu da izlože muškarca riziku od nastanka muškog cistitisa, kao što su:
- neobraćanje pažnje na upotrebu zaštite ili ispravnih higijenskih standarda u seksualnom životu;
- upotreba urinarnih katetera;
- uvećana prostata;
- stanja koja slabe imuni sistem, kao što su HIV ili dijabetes;
- loša navika dugog zadržavanja urina;
- kamenje u bešici.
KAKO SE POSTAVLJA DIJAGNOZA CISTITISA KOD MUŠKARACA?
Postoje neki testovi koje Vaš lekar može da koristi za dijagnozu prisustva cistitisa, a oni uključuju:
- Analizu urina. Trebalo bi da obezbedite mali uzorak urina, koji će biti poslat u laboratoriju i testiran na prisustvo zaraznih bakterija. Takođe može da bude neophodna urinokultura da bi se bolje razumelo koja vrsta bakterije izaziva infekciju.
- Cistoskopiju. Cistoskopija podrazumeva umetanje dugačkog, tankog instrumenta u obliku cevi sa malom kamerom i svetlom na kraju u uretru. Ovo omogućava Vašem lekaru da precizno proveri da li ima znakova upale ili infekcije.
- Ultrazvuk ili rendgenski snimak. Ako osetite simptome cistitisa, ali tokom pregleda nije moguće utvrditi znake infekcije, lekar može da preporuči ultrazvuk ili rendgenski snimak. Oni omogućavaju da se pregledaju tkiva i strukture oko bešike kako bi se videlo da li bilo koja druga patologija uzrokuje tipične simptome cistitisa.
KAKO SE LEČI CISTITIS KOD MUŠKARACA?
Najčešće se slučajevi cistitisa rešavaju spontano, sami. Međutim, ukoliko je infekcija agresivna ili ne pokazuje znake poboljšanja u roku od nekoliko dana, lekar će pacijentu prepisati neke oralne antibiotike.
Postoje i neki tretmani i lekovi koji mogu da se primene za ublažavanje simptoma ili sprečavanje budućih slučajeva cistitisa:
- Uvek po savetu lekara možete da uzimate nesteroidne antiinflamatorne lekove, kao što su ibuprofen ili paracetamol, da biste smanjili bol i upalu.
- Pijte najmanje 1-2 litre vode dnevno da biste bili pravilno hidrirani i pročistili organizam.
- Urinirajte čim osetite potrebu za tim. Kad god osetite potrebu da odete u toalet da biste izbacili urin, preporučljivo je da to učinite, izbegavajući predugo suzdržavanje.
- Pobrinite se da, ukoliko je moguće, urinirate odmah nakon seksualne aktivnosti. Takođe je preporučljivo održavati dobru higijenu genitalija nakon svakog seksualnog čina.
- Kada se tuširate, nežno očistite genitalnu oblast samo toplom vodom. Ukoliko koristite sapun, uverite se da je formulisan posebno za intimno područje kako biste izbegli iritaciju.
- Ne koristite kolonjske vode ili parfeme na svom penisu. Hemikalije u ovim proizvodima mogu da iritiraju kožu i povećaju rizik od nastanka cistitisa.
CISTITIS KOD MUŠKARACA: ŠTA TREBA PREDUZETI?
Iako je retka pojava, i muškarci mogu da dobiju cistitis. Obično je to privremeno stanje koje nestaje uz primenu antibiotika ili prirodnih lekova. Ako se simptomi ne poboljšaju u roku od nekoliko dana, preporučljivo je da se obratite lekaru.
Stalna briga o svom organizmu i dobrobiti može da pomogne u sprečavanju pojave ovih neprijatnih stanja. Kako biste bili sigurni, vi i vaša porodica, svakako jedan od saveta je takođe, sklapanje polise Dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja u DDOR-u. Ova važna odluka treba da nađe svoje mesto na vašoj listi prioriteta, jer pruža ključnu podršku za očuvanje mentalnog zdravlja.
Izvor: healthline.com
Izvor: health.clevelandclinic.org
Izvor: webmd.com