Nakon intenzivnog dvodnevnog rada na 6. Srpskim danima osiguranja, manifestaciju je svečano zatvorio Frančesko Maši, predsednik IO DDOR osiguranja naglasivši da je odgovorno ponašanje svih učesnika u industriji osiguranja od najvećeg značaja kako bi se pružila podrška klijentima, Državi i čitavoj ekonomiji i društvu za lakše prevazilaženje posledica uticaja, kako još aktuelne pandemije tako i ogromnog uticaja na život i rad koje imaju posledice konflikta u Ukrajini.
U prvom danu, Konferenciju je otvorila Guvernerka Narodne banke Srbije, gospođa Jorgovanka Tabaković koja je, između ostalog, dala osvrt na tržište osiguranja u poslednjih 10 godina.
Prema rečima guvernerke, ukupna premija osiguranja povećana je sa 61,5 milijardi dinara u 2012. godini na 119,4 milijarde dinara u 2021. godini, a premija životnih osiguranja sa 11,9 milijardi dinar ana 27, 1 milijardu dinara.
„Ono što rezultatu daje poseban značaj je i to što je u uslovima dodatnog otežanog poslovanja izazvanog globalnom neizvesnošću tokom ove godine stabilnost sektora osiguranja očuvana. Tome se nadamo i u budućem periodu, a mi ćemo kao NBS i dalje omogućavati nesmetano funkcionisanje naše privrede i našeg finansijskog sistem, a to, pored ostalog, podrazumeva zdravo tržište osiguranja, uz istovremenu zaštitu građana u korišćenju usluga osiguranja“, naglasila je Tabaković.
Pored panela koji su se ticali specifičnih tema poput životnog osiguranja i uticaja inflacije na osiguranje i trenova i izazova u saradnji osiguravajućih kompanija sa posrednicima i zastupnicima, održana su i interesantna predavanja o ESG, adekvatnosti kapitala u osiguranju motornih vozila kao i tumačenje najnovijih izmena u zakonskoj regulativi tržišta osiguranja.
U svom obraćanju prilikom zatvaranja konferencije, gospodin Maši je naglasio“ „Кao osiguravači odgovorni smo prema svojoj zemlji, našoj zajednici, korisnicima osiguranja, zaposlenima, kao i prema našem regulatoru. Sada je vreme da se ide napred, imajući u vidu izazove koji su pred nama, pod uslovom da su snaga i razvoj zemlje i ekonomskog sistema striktno povezani sa solidnošću i napretkom industrije osiguranja, kojoj je potreban stabilan politički, pravni, ekonomski i regulatorni okvir“ i istakao i dodatne važne zaključke – da su otvaranje radnih mesta i stvaranje bogatstva od izuzetne važnosti i da bi trebalo da budu u srcu i ekonomske politike i poslovnih strategija, da udruživanje snaga između javnog i privatnog sektora može promeniti igru u razvoju privrede i naprednog tržišta kapitala, u cilju privlačenja stranog kapitala i podrške domaćim investicijama, kao i da postoji mnogo aktivnosti kako bi se uklonile prepreke ekonomskoj i socijalnoj konvergenciji i kako bi se blagovremeno pozabavilo ekološkim pitanjima, ali potrebna je pragmatičnost i da se obezbedi održiva tranzicija i sa ekonomskog stanovišta.
Ovogodišnji 6. Srpski dani osiguranja na Zlatiboru okupili su veliki broj predstavnika osiguravajućih kuća, banaka i državnog sektora, kao i gostiju iz inostranstva.