ddor

DMA – Procena dvostruke materijalnosti

Identifikacija najrelevantnijih tema, koje odražavaju interese i očekivanja učesnika u osiguranju u vezi sa DDOR-om, kao i njegove strateške prioritete, rezultat je procesa analize materijalnosti. U viziji DDOR-a i njegove matične kompanije Unipol, ovaj proces je usko povezan i oblikovan strateškim planom.

Prvi koraci u uspostavljanju ESG okvira u Društvu sprovedeni su od strane Direkcije za održivi razvoj u saradnji sa svim odgovornim funkcijama, kroz proces „procene dvostruke materijalnosti“.

Opis procesa:

Primarna metodološka referenca koja je korišćena (standard izveštavanja) je ESRS standard, koji utvrđuje proces kroz koji DDOR definiše svoje „materijalne teme“, odnosno oblasti u kojima generiše glavne stvarne i potencijalne uticaje na ekonomiju, životnu sredinu i ljude.

Procena dvostruke materijalnosti (DMA) započela je identifikacijom pitanja održivog poslovanja koja su primenljiva na DDOR Novi Sad i koja mogu da se stave u korelaciju sa postizanjem SDG ciljeva (u okviru aktuelnog trogodišnjeg plana), u kojima DDOR Novi Sad vidi mogućnost svog doprinosa. Ovaj proces bi se ukratko mogao opisati kao intenzivno angažovanje i međusobna saradnja.

Svaka tema održivosti se procenjuje pomoću DMA alata i analizira kroz četiri dimenzije:

  • Finansijska materijalnost – rizik ili prilika („od spolja – ka unutra“) i
  • Materijalnost uticaja – pozitivna ili negativna („unutra – ka spolja“).

 

Analiza dvostruke materijalnosti

Rezultati DMA analize dati grafički u nastavku, predstavljeni su kroz listu tema, a u skladu sa njihovom ukupnom relevantnošću. Procena rezultata dobijena je putem DMA modela, pri čemu je materijalnost teme (tj. značaj) ocenjena težinskim koeficijentima od 1  do 5.