

ESG rizici (održivi rizici) odnose se na pitanja životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja. Integracija ESG faktora pomaže da se identifikuje i upravlja rizicima vezanim za: klimatske promene, uslovima rada, ljudskim pravima, korporativnim upravljanjem, poslovnom etikom i drugim relevantnim činiocima.
Početkom 2023. godine, Direkcija za održivi razvoj, uz podršku Direkcije za rizike, sprovela je prvu iteraciju procene ESG rizika.

ESG rizici predstavljaju izvedenu komponentu procene dvostruke materijalnosti (DMA) kreiranu kroz proces intervjuisanja svih uključenih direkcija u cilju identifikacije ključnih pitanja povezanih sa pojedinim E, S ili G aspektima.
Strateški i proaktivan pristup upravljanja operativnim i reputacionim rizicima ima za cilj ne samo procenu obima rizika, već i obim prilika, a u kontekstu zaštite reputacije i strategije Grupe.
U poslednjih nekoliko godina, održivost, pored digitalizacije, potvrđena je kao glavni pokretač inovacija u sektoru osiguranja, čime su se stvorile specifične prilike i rizici.