Kada može da se počne sa nošenjem bebe u nosiljci?

MAME I BEBE

Da li ste ikada čuli kako se govori o “babywearing”? Ovaj termin može bukvalno da se prevede kao “nošenje bebe” pomoću posebnih sling marama i kengur nosiljki, a to je praksa koja postaje sve popularnija među roditeljima širom sveta. Ne samo da omogućava slobodne ruke, već takođe podstiče bližu i dublju povezanost između roditelja i novorođenčeta, doprinoseći dobrobiti za oboje. U ovom članku otkrićemo šta je nošenje bebe u nosiljci i koje su njegove prednosti, kada može da se počne, zajedno sa merama bezbednosti koje treba uzeti u obzir.

 

Marko Cvetkovic/gettyimages.it

ŠTA JE NOŠENJE BEBE U NOSILJCI?

Za novorođenče, kontakt sa telom roditelja je od suštinske važnosti: potreba da bude nošeno u rukama potpuno je fiziološka, prirodna, iako ponekad može da roditelja stavi u nezgodnu situaciju. Nošenje beba omogućava da se izađe u susret ovoj potrebi deteta i, u isto vreme, obezbeđuje slobodu kretanja i delovanja za onoga ko nosi bebu. Ova praksa, koja ima veoma drevne korene i koristi se u mnogim tradicionalnim kulturama širom sveta, zapravo podrazumeva “nošenje” bebe u bliskom kontaktu sa našim telom koristeći odgovarajuću nosiljku, kao što su sling marama, kengur nosiljka ili neka ergonomska nosiljka. Čini se kao da je dete prišiveno za nas, otuda potiče značenje izraza babywearing.

PREDNOSTI NOŠENJA BEBE

Nošenje bebe nudi niz prednosti koje prevazilaze praktičnost slobodnih ruku, za razliku od nošenja bebe u naručju. Ono stvara za novorođenče okruženje slično majčinoj utrobi, a blizina mu omogućava da oseti toplotu, miris i otkucaje srca osobe koja ga nosi. Videli smo da je za dete suštinski važan kontakt sa roditeljem, što podstiče osećaj sigurnosti i smirenosti, smanjujući plač i poboljšavajući kvalitet sna. I ne samo to: različite studije su pokazale da deca „koja se nose“ razvijaju bolje kognitivne i motoričke sposobnosti zahvaljujući stalnoj stimulaciji okoline, kao i jezičke sposobnosti, jer su direktno izložena razgovorima odraslih.

Naime, za roditelje, nošenje bebe olakšava dojenje i jača emocionalnu vezu. Pored toga, ne treba potceniti ni činjenicu da nošenje deteta pomoću specijalnih sling marama ili ergonomske nosiljke koja može da pomogne u boljoj raspodeli njegove težine, smanjujući opterećenje na leđima i ramenima u poređenju sa nošenjem u naručju.



    Prijavite se na naš newsletter

    KADA MOŽE DA SE POČNE SA NOŠENJEM BEBE U NOSILJCI?

    To je jedno od pitanja koje se često postavlja među novopečenim roditeljima. Odgovor je da, zapravo, možete da počnete sa nošenjem bebe u nosiljci od prvih dana života novorođenčeta, pod uslovom da koristite odgovarajuue nosiljku i da pratite smernice za bezbednost. To je proces koji može da varira u zavisnosti od potreba deteta, i zasniva se na međusobnom osluškivanju: nema striktno određenih vremenskih odrednica koje treba poštovati. Ali hajde da razmotrimo nekoliko važnih tačaka koje treba imati na umu.

    • Ključno je odabrati pravu nosiljku: za novorođenčad, preporučuje se korišćenje elastične trakaste marame sa više slojeva koja se obmotava ili ergonomske nosiljke koji obezbeđuje držanje i pruža dobru podršku za glavu i vrat deteta.
    • Postoje različite pozicije za nošenje deteta, napred i pozadi na leđima. Obično se počinje sa nošenjem napred, sa detetom naslonjenim na grudi roditelja, dok pozicije na boku i na leđima dolaze kasnije, obično počev od 4. ili 5. meseca. Važno je da dete bude pravilno postavljeno, sa dobro podržanim leđima i slobodnim disajnim putevima.
    • Pre nego što počnete, uvek je dobra ideja konsultovati se sa pedijatrom, naročito ako dete ima posebne zdravstvene potrebe.

    NataliaDeriabina/gettyimages.it

     

    KAKO POČETI SA NOŠENJEM BEBE U NOSILJCI?

    Uprkos tome što stiče popularnost, reč je o praksi koja je još uvek malo rasprostranjena u Italiji, i pitanja za one koji prvi put ulaze u ovaj svet su brojna. Kako početi sa nošenjem bebe? Koju nosiljku odabrati? Kako se obmotavaju trake sling marame? Da li je neophodan neki stručan savet? U samom početku može se učiniti komplikovano, ali uz malo vežbe postaje jednostavno i prirodno. Evo nekoliko korisnih saveta!

    1. Informisati se i edukovati: postoje mnogi kursevi i radionice posvećene nošenju beba gde možete naučiti ispravne tehnike i isprobati različite vrste nosiljki, preporučujemo da se obratite stručnjacima da biste razumeli kako da počnete.
    2. Isprobajte različite vrste nosiljki: svako dete i svaki roditelj jeste drugačiji, tako da ne postoji idealna i univerzalna nosiljka za sve; možda će biti potrebno isprobati razne nosiljke kako biste pronašli onu koja je najudobnija i najsigurnija.
    3. Uvek pratite uputstvo: svaka nosiljka ima svoje specifično uputstvo za bezbedno korišćenje, zato je važno da se pažljivo pročita i dosledno prati.
    4. Vežbati kod kuće: pre nego što izađete sa bebom u nosiljci, korisno je vežbati kod kuće, makar uz pomoć partnera ili prijatelja i uvek blizu kreveta ili kauča.
    5. Osluškivati svoje telo i bebu: udobnost je ključna i za roditelja i za dete. Ako se jedan od njih ne oseća udobno, važno je praviti pauze i ispraviti položaj.

    Pogledajmo šta ne treba da se radi:

    • nikada ne nosite bebu tokom obavljanja poslova koji bi potencijalno mogli da budu opasni, kao što je kuvanje ili dok vozite bicikl
    • apsolutno izbegavajte da nosite bebu u sling marami dok vozite
    • nikada ne uranjajte u vodu sa bebom koja je obmotana sling maramom.

    Zdrav razum, bezbednost i međusobno osluškivanje jesu ključni ako želite da započnete ovu praksu koja može doneti brojne koristi, kako detetu, tako i roditeljima. Naš savet je da se uvek obratite stručnjacima za nošenje beba kako bi vam pomogli da odaberete odgovarajuću nosiljku, pravilne pozicije i da ukažu na šta treba obratiti pažnju prilikom nošenja bebe. Videćete da će vam uz konkretnu pomoć i malo vežbe biti lakše da pronađete najbolji i najprirodniji način za opušteno nošenje vaše dece, i da ćete potpuno uživati u ovom neverovatnom iskustvu!

     

    Izvori: www.uppa.it, ospedalebambinogesu.it

    Priredila redakcija UniSalute-a, 17. jul 2024.