ddor

Okvir angažovanja

DDOR je preuzeo niz različitih obaveza koje usmeravaju naše interne prakse i politike i pomažu da se definiše naš pristup održivosti.

  • ESG politike

    Politika održivosti

    U 2024. godini, DOOR Novi Sad kao društvo čije je registrovano sedište van teritorije Republike Italije, usvojilo je principe i pravila koja su propisana Unipol Politikom održivosti u meri u kojoj su ista primenljiva i usklađena sa zakonodavnim okvirom Republike Srbije i propisima koji se primenjuju na osiguravajuću delatnost, kao i sa poslovnim modelom Društva.

    Politika uključuje ažurirani deo o Unipol-ovoj Klimatskoj strategiji vezanoj za klimatske promene, posvećenoj zaštiti životne sredine, kopnenim, morskim i slatkovodnim ekosistemima i borbi protiv klimatskih promena, naglašavajući posvećenost smanjenju emisija gasova koji utiču na promenu klime.

    Smernice iz oblasti ljudskih prava

    Smernice naglašavaju i preciziraju ono što je već navedeno u Etičkom kodeksu i Politici održivosti Grupe. DDOR poštuje osnovna ljudska prava i standarde koje izdaju relevantne međunarodne organizacije, uključujući:

    • Opštu deklaraciju o ljudskim pravima i naknadne međunarodne konvencije o građanskim i političkim pravima, kao i o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima; 
    • UN konvencije o pravima žena, o eliminaciji svih oblika rasne diskriminacije, o pravima deteta i o pravima osoba sa invaliditetom; 
    • Deklaraciju o osnovnim principima i pravima na radu i osam osnovnih konvencija Međunarodne organizacije rada; 
    • Rukovodeća načela Ujedinjenih Nacija o poslovanju i ljudskim pravima; 
    • OECD smernice za multinacionalne korporacije; 
    • Agendu 2030 UN-a za održivi razvoj. 

    U svojim direktnim aktivnostima i u odnosu na svoje sfere uticaja, DDOR je posvećen poštovanju principa da sva lica uživaju osnovna prava i slobode, bez obzira na njihovu nacionalnost, pol, religiju, rasu ili bilo koji drugi status. U tom cilju, DDOR je angažovan u velikoj globalnoj inicijativi za podršku zaštiti i razvoju ljudskih prava, UN Globalni Dogovor (UN Global Compact).

    Politika zarada, naknada zarada i drugih primanja zaposlenih i Pravilnik o kriterijumima za praćenje i vrednovanje rezultata rada

    Politika zarada, plata i drugih beneficija zaposlenih u DDOR Novi Sad, usvojena 2023. godine, periodično se revidira u cilju usklađivanja sa politikom Grupe. Grupa i Društvo su posvećeni principima interne pravičnosti, meritokratije, kaskadne raspodele i procene ciljeva, održivog razvoja i rodne ravnopravnosti. Nova politika potvrđuje doslednost u sprečavanju sukoba interesa među funkcijama sistema upravljanja.
    Takođe, novi Pravilnik o kriterijumima za praćenje i vrednovanje rezultata rada usaglašen je sa relevantnim dokumentom Unipol grupe, kao i sa Politikom zarada Društva. Usklađivanje je promenilo strukturu ciljeva stavljajući ESG principe i vrednosti Grupe kao jedan od četiri glavna cilja.

    Politika zaštite životne sredine

    Potpuno posvećen implementaciji koncepta zaštite životne sredine kao sastavnog dela svog poslovnog sistema, DDOR Novi Sad je usvojio Politiku zaštite životne sredine kao sastavni deo sistema upravljanja zaštitom životne sredine (EMS), zasnovanu na dobrim poslovnim praksama i zahtevima svih zainteresovanih strana.
    Primena načela prevencije i predostrožnosti u sprovođenju utvrđenih principa zaštite životne sredine, odnosno obavljanje delatnosti Društva da prouzrokuje najmanju moguću promenu u životnoj sredini i najmanji rizik po životnu sredinu, uz korišćenje najboljih raspoloživih i dostupnih tehnologija, tehnika i opreme. Izbegavanje bilo kakvih nezakonitih ili nepravilnih aktivnosti koje bi mogle dovesti do zagađenja životne sredine.
    Posvećeni smo vrhunskom kvalitetu u svakom pogledu i u praksi, dosledno sprovodeći princip da, pored poslovnih rezultata, u svoje prioritete uvrstimo što odgovorniji odnos prema opšte važećim ciljevima zaštite životne sredine i dobrobiti društva u celini, lokalne zajednice, svojih poslovnih partnera i ostalih zainteresovanih strana.

  • Jednake prilike

    DDOR se konstantno trudi da stvori radno okruženje koje obezbeđuje jednake prilike za sve i prepoznaje individualni potencijal i veštine. Vrednujući i uvažavajući različitosti, DDOR ne samo da se aktivno bori protiv diskriminacije, već i pomaže u izgradnji poslovne konkurentnosti i uspeha.

  • Globalni dogovor UN

    Prateći matičnu kompaniju Unipol, kao lidera u ESG oblasti na tržištu osiguranja Italije i aktivnog učesnika UN Globalnog dogovora (UN GC) od 2018. godine, DDOR Novi Sad je u decembru 2023. godine pristupio UN GC-u, najvećoj svetskoj dobrovoljnoj inicijativi za održivi razvoj i društveno odgovorno poslovanje, kojim koordinira najvažnija međunarodna organizacija današnjice.

    Globalni sporazum zahteva od svojih članica kompanija i organizacija, da se slože, podrže i primenjuju skup osnovnih principa u okviru svog područja uticaja, a koji se odnose na ljudska prava, radne standarde, zaštitu životne sredine i borbu protiv korupcije.

  • Ciljevi održivog razvoja ujedinjenih nacija (COR)

    Klimatske promene, zdravlje i blagostanje, dostojanstven rad i ekonomski rast, održivi gradovi i zajednice izabrani su kao prioritetna pitanja u našoj viziji održivosti, te se stoga DDOR obavezuje da značajno doprinese ostvarivanju ciljeva održivog razvoja kroz realizaciju svojih strategija.

    Prateći Strateški plan grupe za period 2022-2024, „Opening New Ways“ i njegovu implementaciju, DDOR naglašava prioritetnu posvećenost doprinosu ostvarenja sledećih COR ciljeva: Cilj 3 „Dobro zdravlje i blagostanje“, Cilj 8 „Dostojanstven rad i ekonomski rast“, Cilj 11 „Održivi gradovi i zajednice“, Cilj 12 „Odgovorna potrošnja i proizvodnja“ i Cilj 13 „Akcije u vezi sa klimom“.

     

  • Integrisano izveštavanje

    Cilj DDOR-a je da informiše zainteresovane strane o strategijama, rezultatima i pristupu koji se primenjuju u stvaranju dugoročne vrednosti (finansijske i nefinansijske). Godišnji izveštaj o poslovanju sastavlja se u tu svrhu, u skladu sa primerima dobre poslovne prakse.