Zaštita kose od sunca: otkrijte sve tajne

ŽIVELO LETO, ALI OBRATITE PAŽNJU NA ZDRAVLJE KOSE

Leto je nesumnjivo najomiljenije godišnje doba, dugo očekivani period u kome konačno možemo da se prepustimo zasluženom opuštanju, kupanju u moru ili bazenu i dugim danima na plaži uz šetnje na otvorenom.
Međutim, ovi meseci mogu da budu kritični kako za zdravlje naše kože, tako i za zdravlje naše kose, koju izlažemo “teškom ispitu” u vidu sunca, soli, hlora i znoja.
Produženo izlaganje UV zracima, u stvari, može da ošteti kosu, čineći je suvom, beživotnom i lomljivom, dok kontakt sa morskom vodom ili hlorom u bazenu ima tendenciju da je dodatno ošteti.

KAKO MORE I HLOR ŠTETE NAŠOJ KOSI

Izlaganje suncu ima tendenciju da ošteti kosu iznutra, čineći je krhkom i sklonom stvaranju ispucalih vrhova. Ovo stanje potencira i morska voda koja, povećavajući poroznost kose, omogućava da sunčevi zraci mnogo lakše prodiru. Skalp je takođe pogođen, tj. na njemu može da se javi zapaljenje i promene u mikrocirkulaciji.

Hlor, kao i morska voda, mogu da izazovu razna oštećenja strukture kose.

U stvari, hlor ubrzava rastvaranje prirodnih proteina prisutnih u kosi, čineći je lomljivom, suvom i beživotnom. Čak i u ovom slučaju, koža glave može da bude pogođena, tj. na skalpu mogu da nastanu problemi kao što su perut i iritacija kože.

KAKO IMATI ZDRAVU KOSU U LETNJEM PERIODU

Očuvati svoju kosu zdravom i lepom u susret letu 2024. je moguće, sve što je potrebno je nekoliko osnovnih koraka koje treba pratiti i uvrstiti u svoju svakodnevnu rutinu nege kose.

Evo tri glavna saveta:

  • Hidratacija
    Održavanje hidratacije kose poboljšava strukturu kose i čuva njen prirodni sjaj. Preporučujemo šampon i masku na bazi kolagena, idealne saveznike za jačanje kose i podsticanje njenog rasta.
  • Zaštita
    Kao i koža, kosa takođe zahteva adekvatnu zaštitu od UV zraka kako bi sačuvala svoje zdravlje i izgled. Neophodno je koristiti posebne proizvode, kao što su zaštitni sprejevi ili ulja, kako bi se kosa odbranila od agresije sunčevih zraka. Bez ove mere predostrožnosti, izlaganje suncu može da prouzrokuje oštećenja kao što su suvoća, bledenje boje i krhka, beživotna tekstura. U isto vreme, preporučljivo je primenjivati zaštitu u umerenim količinama kako bi se izbeglo “gušenje” vlasišta.
  • Ishrana
    Uravnotežena ishrana je osnova našeg psihofizičkog blagostanja, a može da doprinese i zdravlju naše kose. Važno je imati ishranu bogatu vitaminima, omega 3 i omega 6 masnim kiselinama, vitaminom C i karotenoidima.

Ali leto sa sobom nosi i želju za promenom: neki isprobavaju nove frizure, drugi biraju da se ošišaju, a treći novu boju kako bi dobili nov, svež izgled.

Međutim, čak i u ovom slučaju, važno je obratiti pažnju na različite vrste tretmana jer oni mogu mnogo brže da oštete kosu:

  • Ograničite upotrebu boja i hemijskog tretiranja kose
    Boje čine kosu mnogo ranjivijom, posebno leti. Ukoliko je neophodno, uvek je poželjno izbegavati kupanje u moru ili bazenu u danima nakon bojenja kose.
  • Izbegavajte često vezivanje kose
    Kosa je leti mnogo lomljivija i ima tendenciju da se lako ošteti i rascveta: poželjno je izbegavati vezivanje, jer bi to moglo da podstakne proces opadanja. Kao alternativno rešenje, preporučljivo je koristiti silikonske gumice ili gumice obložene tkaninom, koje su mnogo nežnije prema vlasima kose.



    Prijavite se na naš newsletter

    Osim toga, od suštinskog je značaja da se kosa neguje pomoću specijalnih ulja i seruma, formulisanih da zaštite vlasi, odnosno strukturu dlake.
    Za ravnu i tanku kosu poželjno je odlučiti se za ulja i serume lagane teksture, dok je na kovrdžavoj kosi bolje upotrebiti gušća ulja na biljnoj bazi, koja štite strukturu kose i dubinski neguju vlasi.
    Za veoma oštećenu, kovrdžavu ili ispucalu kosu preporučuju se specifični tretmani i hranljiva pakovanja otprilike jednom nedeljno. I u ovom slučaju je važno ne preterati: pakovanja znaju da “otežaju kosu”.

    Na kosu svakako traba obratiti pažnju leti, ali i tokom ostatka godine

     

    Zdravlje kose uvek mora da se čuva, iz tog razloga navodimo dodatne savete koji mogu da važe kako tokom letnje sezone, tako i tokom cele godine:

    • Koristite prave proizvode
      Čini se da se ovako nešto podrazumeva, ali upotreba pravih proizvoda je od suštinskog značaja kako bismo osigurali optimalno zdravlje kose. Važno je dati prednost balzamima ili maskama za individualne potrebe. Uvek treba imati na umu da svi proizvodi treba dobro da se isperu kako bi se izbegli eventualni ostaci.
    • Obratite pažnju na peškire
      Kada umotamo kosu u turban nakon pranja, važno je da ne stvaramo trenje, odnosno da ne trljamo kosu, vlažna kosa je veoma lomljiva i veze strukture kose su slabije, pa stoga mnogo lakše mogu da se oštete.
    • Izaberite prave vrste četki za kosu
      Postoje četke za svaku potrebu, i po obliku i po materijalu.
      U slučaju vlažne kose, na primer, postoje posebne četke sa tankim, fleksibilnim zupcima koji klize preko zamršene kose bez lomljenja.
    • Pažljivo birajte fen i peglu za kosu
      Bitan je i izbor fena i pegle za kosu, preporučljivo je da uvek birate profesionalne proizvode koji su dizajnirani da nanesu što manje štete kosi.

     

    I još jedan savet

    U nekim slučajevima je takođe korisno upotrebljavati posebne preparate za obnavljanje kose, kao i uvek, pozivamo Vas da se konsultujete sa svojim lekarom opšte prakse i oslonite na svog frizera za tretmane koji su usmereni na Vaše potrebe i zahteve.

    Međutim, za više detalja i zanimljivosti, pozivamo vas da istražite odeljak našeg bloga pod nazivom “Blagostanje”.

     

    Izvori:

    Come proteggere i capelli dal sole | Humanitas Salute (humanitasalute.it)
    Sotto il sole estivo: come prendersi cura dei capelli (milanotoday.it)
    Nuoto e Capelli: Come Prevenire i Danneggiamenti (microbiologiaitalia.it)

    Priredila redakcija UniSalute-a, 10. jul 2024.